Για τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή από την Κύπρο, για το περιστατικό στον Εβρο αλλά και για την υπoθεση της Νοvartis
0 Comments
Η κυβέρνηση αυτή τη στιγμή έχει αφήσει το κομμάτι της ενέργειας σε 5 μεγάλες εταιρείες. Το ΠΑΣΟΚ είχε καταθέσει από την αρχή πρόταση για κλιματικό πλαφόν στην ενέργεια και είχαμε μιλήσει για υπερκέρδη -Πρέπει να επικεντρωθούμε στον πλουραλισμό ιδεών και πολιτικής, ώστε να μαζικοποιήσουμε αυτή την διαδικασία και να υπάρξει αντίστοιχη πολιτική νομιμοποίηση ως προς αυτή την διαδικασία. -Το σίγουρο είναι ότι χρειαζόταν πολιτικό διάλογο. Διαφωνώ με τον τρόπο που καταλήγει η διαδικασία. Θεωρώ,ότι είναι πολύ γρήγορη. Συμφωνώ, ότι πρώτη είναι η πολιτική και μετά τα πρόσωπα. Πρέπει να επιλέξουμε, τι είμαστε την επόμενη μέρα. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ "ΚΑΛΗΜΕΡΑ "ΜΕ ΤΟΝ ΑΚΗ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟ25/6/2024 ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ Πρέπει να γίνει ειλικρινής πολιτική αποτίμηση του αποτελέσματος πέρα από τα πρόσωπα Το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται να κάνει μια ρεαλιστική αποτίμηση του αποτελέσματος Πρόσφατα ενημερωθήκαμε από τον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης για την επέκταση του Προγράμματος Χαλαζικής Προστασίας 2025-2028.
Δυστυχώς στις καλυπτόμενες νέες γεωγραφικές περιοχές που θα προστατεύονται από το πρόγραμμα δεν συμπεριλαμβάνεται η Χαλκιδική. Παρά τις συνεχείς κοινοβουλευτικές μου παρεμβάσεις από το 2022 και τις πρόσφατες καταστροφές από το χαλάζι σε καλλιέργειες, το Υπουργείο και η αρμόδια Επιτροπή έκριναν, ότι η Χαλκιδική δεν χρειάζεται χαλαζική προστασία. Περιμένω απαντήσεις και αντιδράσεις από τους υπηρεσιακούς παράγοντες όχι στα λόγια αλλά στην πράξη, προκείμενου να αλλάξει αυτή η απαράδεκτη απόφαση . Από την πλευρά μου θα κάνω ό,τι είναι εφικτό, γιατί ο αγροτικός κόσμος της Χαλκιδικής δεν μπορεί να αντέξει άλλη απαξίωση. |
Αρχείο
April 2024
Κανάλια
All
|