Ο κος Πάνας επεσήμανε τα εξής: ‘’Πρόσφατα συζητήσαμε την επίκαιρη επερώτηση του Κινήματος Αλλαγής στη Βουλή με τον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης. Εκεί τέθηκαν όλα τα ζητήματα που απασχολούν τον αγροτικό κλάδο. Για εμάς, άλλωστε, στο Κίνημα Αλλαγής, ο πρωτογενής τομέας αποτελεί ο πραγματικός μοχλός ανάπτυξης της οικονομίας γι’ αυτό και όλα μας τα στελέχη αλλά και η ίδια η Πρόεδρος έχουν θέσει τον αγροτικό τομέα στην πρώτη θέση της ατζέντας τους. Οι Ερωτήσεις που έχουμε υποβάλει κοινοβουλευτικά είναι και πολλές αριθμητικά αλλά και αγγίζουν όλο το φάσμα των προβλημάτων. Ιδιαίτερα για το κόστος παραγωγής έχουμε ζητήσει από τον Υπουργό να τοποθετηθεί, σε όλους τους τόνους.
Επίσης, οι αποζημιώσεις των αγροτών είναι μεγάλο κεφάλαιο και εντός των επόμενων ημερών θα συναντήσω τον Πρόεδρο του ΕΛΓΑ για το θέμα αυτό. Να τονίσω, δε, ότι ήμασταν ο μόνος πολιτικός χώρος που είχαμε συγκροτημένη παρουσία στην AGROTICA προσφάτως, όπου συνομιλήσαμε εκτενώς με εκπροσώπους των αγροτών καταγράφοντας τα προβλήματα και εκθέτοντάς τους τις θέσεις μας. Επεξεργαζόμαστε, τέλος, συγκεκριμένες προτάσεις για τον πρωτογενή τομέα συγκροτώντας στρατηγικό σχέδιο για το πώς η αγροτική παραγωγή είναι αυτή που θα βάλει τη χώρα και πάλι σε τροχιά ανάπτυξης και θα αποτελέσει διέξοδο για την κοινωνία ανοίγοντας νέες θέσεις εργασίας. ‘’ Παρόντες στη συνάντηση ήταν οι Βουλευτές του Κινήματος Αλλαγής Γ. Μουλκιώτης, Ε. Λιακούλη, Α. Πουλάς, ο Διευθυντής της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Δ. Μάντζος και ο πρώην Γενικός Γραμματέας Αγρ. Ανάπτυξης Μ. Κορασίδης. Comments are closed.
|
|